15

Tradycyjny sernik babci i wnuczki

Wiele dziewczynek uwielbia poznawać tajniki kulinarne własnych matek i babć. Fakt ten dotyczy także domowych wypieków, które najczęściej rezerwowane są dla seniorek rodu. Szczególnym rozwiązaniem w tej kwestii cieszą się szeroko rozumiane ciasta świąteczne, wypiekane okazjonalnie. Obok okazałych i bogato zdobionych tortów, należy wymienić tutaj smaczne i wykwintne serniki, wymagające w rzeczy samej wiele pracy, wysiłku, a także czasu. Należy także podkreślić, że serniki to ciasta drogie, nic więc dziwnego, że pojawiają się one na domowych stołach głównie podczas świąt czy uroczystości rodzinnych. Analizując rozwiązanie, jakim jest sernik, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przygotowanie masy serowej. Podstawowym składnikiem w tej kwestii jest odpowiednio zmielony ser. W tym momencie należy zaznaczyć, że ser można zmielić samodzielnie tudzież kupić gotowe rozwiązanie o odpowiedniej konsystencji.

Jeśli gospodyni decyduje się na tradycyjne rozwiązanie, podstawowym elementem jest zmielenie sera. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to czynność wymagająca siły fizycznej, tym bardziej w sytuacji, gdy wykorzystywana jest ręczna maszynka do mielenia, mieleniem sera najczęściej zajmuje się gospodyni tudzież zleca to zadanie domowemu mężczyźnie. Nieco mniej wysiłku wymaga elektryczna maszynka do mielenia sera, aczkolwiek wykonanie zadania z użyciem tego narzędzia także nie powinno być zlecane dziecku. Sporo siły fizycznej wymaga także rozkręcenie sera z cukrem i żółtkami, bez względu, czy zadanie to jest realizowane z wykorzystaniem tradycyjnej kulki, czy też za pomocą miksera bądź nowoczesnego robota kuchennego, wykonaniem tego działania powinna zająć się osoba dorosła.

Fakt ten wynika przede wszystkim z tego, że w pierwszym przypadku konieczna jest siła fizyczna, a w drugim kontakt z urządzeniem elektrycznym. Co prawda starsze dzieci mogą pod kierunkiem osób dorosłych wykonywać te zadania samodzielnie, jednakże jeśli rzecz dotyczy kilkulatków, wskazane są wyłącznie działania ze strony osoby dorosłej. W tym momencie należy jednak zaznaczyć,że wiele babć pozwala wnuczkom na pomoc poprzez trzymanie kulki do ucierania ciasta podczas przygotowywania masy serowej. Przyznać należy, że jest to rozwiązanie jak najbardziej korzystne, pozwalające dziecku na poczucie współdziałania w zakresie przygotowania sernika. Ponadto dzieci często angażują się w dodawanie bakalii, wkładaniu ciasta do piekarnika, a także realizowania zadań w zakresie ozdabiania upieczonego i wystudzonego już ciasta.

W tym momencie warto podkreślić, że sernik ozdobić można za pomocą tradycyjnego lukru lub z wykorzystaniem nowoczesnych i na swój sposób nowatorskich rozwiązań spożywczych. Działanie to pozwala także na sprawdzenie umiejętności artystyczno-ozdobnych, a docelowo także kreatywności i pomysłowości osób zajmujących się szeroko rozumianym wypiekiem sernika. W ten prosty sposób powstaje smaczne i oryginalne dzieło kulinarne.